İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

 İşe Alım ve Oryantasyon

İşe Alım sürecimiz, verilen pozisyon özeti üzerine ilan çıkılmasıyla başlıyor. İnsan kaynağı ihtiyacımız ağırlıklı olarak tekarmakine.com kurumsal web sayfası veya kariyer.net üzerinden yayınlanmaktatır. Daha sonra yapılan başvurular arasından yapılan değerlendirme sonucunda kısa liste oluşturuluyor ve bu listedeki kişiler bölümün yöneticisi tarafından detaylı görüşmelerle alınıyor. Daha sonra İK ve ilgili yönetici tarafından final adayına karar veriliyor. Gerekli referans araştırması, güvenlik araştırması yapılarak adaya teklif veriliyor. Süreçte sorumluluk öncelikle ilgili bölüm yöneticisinde bulunmakla birlikte; İnsan Kaynakları olarak sürecin etkinliğini ve verimliliğini arttırıcı çalışmalar yaparak sürecin doğru bir şekilde işlemesini sağlıyoruz.

Doğru adayın, doğru yere yerleştirilmesinden sonra şirket adaptasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için şirket oryantasyonu ve teknik oryantasyon süreçleri başlıyor. Şirket oryantasyonu kapsamında Fabrika ziyaret ediliyor ve işe yeni başlamış olan kişilerin departmanları detaylı bir şekilde tanımalarına olanak veriliyor. Teknik oryantasyon ise, işe yeni başlayanların, birlikte çalışacakları kişilerle yaptıkları birebir görüşmeleri kapsıyor.

 

 STAJYER

Şirketimiz belirlenen kontenjanlar dahilinde; nitelikli iş gücünden yararlanmak ve gelecekte çalışanımız olabilecek öğrencileri yönlendirmek ve kazanmak amacıyla Makine Sektörü ilgili lisans ve/veya önlisans eğitimi veren Öğrenim Kurumlarının öğrencilerine, zorunlu stajlarını yapabilmeleri için staj olanağı sunmaktadır.

İlgili öğrenim kurumları tarafından İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne iletilen staj başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.